İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

GAL (Anti-Terör Özgürlük Grupları)

“Anti-Terör Özgürlük Grupları” (Grupos Antiterroristas de Liberación, GAL), dönemin İspanya Hükümeti tarafından ETA terör örgütü mensuplarına yönelik eylemler planlayan ‘paramiliter’ saldırı timlerini ifade etmektedir. Örgüt 1983- 1987 yılları arasında İspanyol Sosyalist İşçi Partisi (Partido Socialista Obrero Español, PSOE) Hükümetince ETA ile mücadelede aktif bir şekilde kullanıldığı, en azından GAL’e istihbarat ve maddî destek sağladığı ileri sürülmüştür.

Faaliyetlerinin çoğunu Fransız Bask bölgesinde gerçekleştiren örgüt, söz konusu dönemde 27’si ETA lider kadrosundan olmak üzere, örgüt mensubu, sempatizanı ve sivil halktan pek çok kimsenin öldürülmesinden sorumlu tutulmuştur. Nitekim bu dönem İspanya tarihinde “kirli savaş” (la guerra sucia) olarak adlandırılmıştır. İspanyol Devleti ve askerî istihbaratı içinde çeşitli uzantıları bulunan ve birçok kaçırma eylemi ile cinayet suçu işlemiş olan GAL, bazıları 1990’lı yılların sonlarına kadar devam eden çeşitli yargılamalar ile hukuk önüne çıkmış ve anılan davalar sonucunda bazı üst-düzey devlet yetkilileri ceza almıştır.

1998’de Yüksek Mahkeme Joxe Antonio Lasa ve Joxe Ignacio Zabala adlı iki ETA üyesinin Ekim 1983 tarihinde kaçırılması ve öldürülmesine karıştıkları iddiasıyla ilgili olarak, soruşturmada adı geçen tüm devlet görevlilerini oy çokluğu ile suçlu bulmuş ve bu kişileri değişik sürelerde hapis cezalarıyla cezalandırmıştır. Yargılama sonucunda eski İçişleri Bakanı José Barrionuevo ile yardımcısı Rafael Vera ve Bask Bölgesi Valisi Julián Sancristóbal onar yıl; Bilbao Polis Müdürü Francisco Álvarez, eski polis müdürü Miguel Planchuelo ve polis amiri José Amedo Fouce dokuzar yıl; eski Bask İspanyol İşçi Partisi Genel Sekreteri Ricardo García Damborenea yedi yıl; polis amir yardımcısı Dominquez iki ve diğer dört polis de beşer yıl hapis cezasıyla cezalandırılmıştır. Ayrıca, Nisan 2000 tarihinde yapılan duruşma sonucunda, General Enrique Rodríguez Galindo, PSOE yerel yöneticisi Julen Elgorriage, eski jandarma görevlileri Felipe Bayo ve Enrique Dorado ve jandarma Albay Ángel Vaquero, ETA militanları Lasa ve Zabala’nın kaçırılarak öldürülmesi olayında suçlu bulunarak hapis cezasına çarptırılmıştır.

Kaynakça: İç İşleri Bakanlığı, Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı, Güvenlik Terimleri Sözlüğü, Mayıs 2017

www.halrum.com © 2020 - Tüm hakları sakldır.